21 Mart 2015 Cumartesi

stress..

Stresi Bırak Artık
Stresi Bırak Artık
16
TEM
stres 300x226 Stresi Bırak ArtıkDüşüncenin önemli bir güç olduğunu düşünenlerdenim ve bu kanım büyük bir ihtimalle değişmeyecek. Zaten bilim de bunu kanıtlamış durumda. Yeni yapılan bir çalışmaya göre sadece stresli olacağını düşünmek bile kişiyi ciddi anlamda hasta edebiliyor. Düşünün şimdi düşüncenin gücünü.
Sağlığı tehdit eden en önemli unsurlardan biri olan stresin kalp krizi riskini en az 2 katına çıkardığı biliniyordu. 2 kat …Ancak kişilerin hayata bakış açısının sağlıklarıyla olan bağlantısı ilk kez inceleniyor. Araştırmaya göre doktorlar stresle başa çıkma söz konusu olduğunda hastalarının bakış açılarına göre bir yol izlemeliler. Yani kişiye özel bir tedavi süreci işlemeli. Kişinin psikolojik ve ruhsal durumunu çok iyi bilinmesi gerekiyor stresle mücadele döneminde.
7 bin kişi üzerinde yapılan araştırma ve 18 yıllık bir süre…. Yaş ortalaması 49.5 olan gönüllülere kaç günde bir kendilerini stresli hissettikleri ve bunun sağlıklarını ne derece etkiledikleri soruldu. Stresi doğrudan etkileyen bir mekanizmanın da sosyal yaşam alışkanlıklarımız olduğu artık biliniyor bunun için gönüllülere yaşam tarzları, sigara ve alkol alışkanlıkları, beslenme şekilleri, egzersiz durumları da soruldu.
Araştırmaya katılan gönüllülerin kaçının ölümcül ya da ölümcül olmayan kalp krizi geçirdiği de sağlık servisi kayıtlarından incelendi.
Araştırmanın sonucu gerçekten çok ilginç ve etkileyici. Stresin sağlıklarına çok zarar verdiğini düşünen % 8′lik bir grupta, stresin sağlıklarına zarar vermediğini söyleyen gruba göre kalp krizi riskinin 2 kat fazla olduğu görüldü. Araştırmada diğer faktörler de incelendikten sonra stres konusunda üzülmek bile kalp krizi riskini % 49 daha artırıyor.
Stresi düşünmeyi bırak artık, çünkü düşündükçe daha da stresli bir yaşamda buluyorsun kendini…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder