26 Nisan 2015 Pazar

Ölümden sonra ne var?

Ölümden sonra ne var?

 Klinik açıdan ölen kişiler açıkladı.
ölüm
– Nereden geldik? Biz kimiz? Nereye gidiyoruz? Bu üç sorudan üçüncüsü, kendi ölümlülüğümüz konusunda kafa yorduğumuzda, bizi bilhassa belirsizlik içerisinde tutar. İnsan bilincini neyin devam ettirdiği konusunda doğrudan bir delil bulunmamakta fakat klinik açıdan ölü ilan edilen insanların hikayeleri mevcut.
 “Hiçliği gördüm. Siyah, uzun, boş, fakat herşeyin mükemmel olduğu şeklinde bir hissiyata sahiptim ve hiçbir şey hiçbir suretle yanlış değildi. Önceden var olmanın nasıl hissettirdiğini hayal edin, sonraki varoluş da hemen hemen aynı.”
Bu tanıklık ve takip eden diğerleri yeni bir Reddit konusundan gelmekte. Bu konuda klinik açıdan ölü ilan edilen insanlardan deneyimlerini paylaşmaları isteniyor.
 “Bir anjiyogram yaptırıyordum, tamamen uyanık şekilde ekranı izliyordum ve doktorla konuşuyordum. Alarm çalmaya başladı ve herkes panikledi. Dünyam yumuşamaya ve sisli bir hal almaya başladı ve görüntü karardı. Hatırladığım sonraki şey gözlerimi açtığım ve bir doktorun “Onu geri getirdik” dediğini duymak oldu. Gerçekten diğer herşeyden daha huzurlu bir hissiyattı.”
Big Think’de uzmanlarımız ölüm üzerinde derin derin düşündüler ve inanç üzerine sorular doğal olarak takip etti. Felsefeci Simon Critchley, ölüm olayı sırasında ritüeller meydana getirmedeki tarihi özgün eğilimimiz bize, ölümün bazı yönlerine diğerleri üzerinden değer verdiğimizi söyler – Öyle ki iyi ölüm diye bir şey vardır.
Kalbi tamamen duran kalp krizi hastaların deneyimlerini çalışan Amerikan hekim Dr. Sam Parnia tarafından yapılan araştırmada, insanların yüzde 40’ının klinik açıdan ölü ilan edildikten birkaç dakika sonra farkındalığı alıkoyuldu.  İşte birkaç tane daha şahitlik:
 “Işıktan dev bir duvarının önünde duruyordum. Görebileceğim mesafe kadar yukarı, aşağı, sola ve sağa doğru uzadı. Sanki floresan bir lambaya 15cm mesafeden bakıyormuşsunuz gibi. Sonraki hatırladığım anı hastanede uyandığımdı.”
 “Kendimi ambulansta hastaneye götürülürken geçmişi gösteren canlı bir sahnede olarak gördüm veambulansta ayakta durur halde kendime ve diğerlerine bakıyordum.”
 “Saf, mükemmel, kesintisiz uyku, rüyasız.”
John Gray, son yıllardaki doymak bilmez teknolojik gelişime rağmen, yakın bir zamanda ölümü altetmeyi ummamalıyız. Bilinçlerimizi bilgisayarlara yükleyebileceğimiz şeklindeki talepler – tekillik olarak da bilinen bir olay – hatalıdır, diyor. Çünkü vücudumuz ve zihnimizin her ikisi de dünyayı canlı olarak deneyimlememize olanak tanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder