27 Haziran 2015 Cumartesi

Zihin Okuma Programı Düşünceleri Yazıya Döküyor..

Zihin Okuma Programı Düşünceleri Yazıya Döküyor

zihinTeknoloji ile kişinin düşüncelerini bir videoda seyredebilir ve hattâ araba kullanırken, hareketlerinizi tahmin edebilirsiniz. Şimdi, beyinden-yazıya aktarım sistemi, beyindeki aktiviteyi yazıya dökebiliyor. Frontiers in Neuroscience’da yer alan yakın zamanda yapılan bir çalışmada, 7 hastanın kafalarına elektrodlar  yerleştirilir ve hastalar  Gettysburg Address, JFK’nın açılış konuşması ve Humpty Dumpty’den pasajları yüksek sesle okurlarken, nöral data toplanır.
Her bir hasta konuşurken, bir bilgisyar algoritması da “foh”, “net” ve “ik”gibi konuşma seslerini beyin hücrelerindeki farklı ateşleme kalıpları ile ilişkilendirmeyi öğrenir.
Sonuçta, bilgisayar algoritması beyin hücrelerini okumayı oldukça iyi öğrenir. Öyle ki; hastaların hangi sesi çıkaracaklarını %75 lik doğruluk payı ile tahmin edebilir. Program, bu sesleri %100 doğruluk payına gerek kalmadan fonetik olarak sesleri biraraya getirip, algılayabilmektedir. Bu çalışmanın baş yazarlarından Peter Brunner: “Çünkü konuşmamız sadece belirli şekilleri içerir, sistemin algoritması bu hataları düzeltebilir, tıpkı otomatik düzeltme gibi. Siri(Apple‘ın iOS işletim sistemi için tasarlanmış bir kişisel akıllı asistan ve navigasyon programı) %50 ya da 70’den daha fazla doğru olamaz. Çünkü, seçtiklerinizin potansiyel opsiyonlarının ne olduğu ya da söylediğiniz tipik cümleleri biliyor. O sadece doğru seçeneği elde etmek için aslında bu bilgiyi değerlendirip, kullanıyor.”
Brunner: “Beyinden datayı doğrudan kaydetmek çok önemli.Çünkü, kafaderisinden nöral aktiviyi elde etmek, beyinde ne olduğuna dair sadece “bulanık bir uyarlama-versiyon” verir. Bu son metodu, bezbol stadyumunu üzerinde 1000 feet yukardan insanların yüzlerinin neye benzediğini ayırt etmeyip de tezahüratlarını belli belirsiz ayırt etmeye benzetir.
Bu çalışmada, epilepsi tedavisi prosedürüne dahil olmuş hastaların beyinlerinin neresindeki nöronların yanlış ateşlediğinin haritasını çıkarmak için kafataslarına elektrod ağı yerleştirilir.  Uyarlanabilir Nöroteknolojileri Ulusal Merkezi ve Albany’deki New York Üniversitesi’nden araştırma ekibi bu sefer kendi araştırmaları yürütmek için bu hastaları kullanırlar. Ancak, çalışma, her bir epilepsi hastasını kendine özel tedavisi ile sınırlıdır. Örneğin; elektrodların beyinlerinde nereye yerleştirildiği gibi.
Brunner: “Her bir kişinin beyni kendine özgün olmasından ve nöral aktiviteleri de doğrudan o beyinden alınmasından dolayı ortalama bir tüketici için genel bir beyinden-yazaya dökme aleti yaratmak zor olabilmektedir.” Ancak bu teknoloji, nörolojik rahasızlıkları olanlar — örneğin; hareket etme ve konuşma becersini kaybeden ALS hastaları gibi— için çok fazla potansiyele sahip. Kelimeleri bir ekrandan alıp, bir  bilgisayarın konuşması şeklinde Stephen Hawking’in kullandığı harici bir alet yerine, bu çalışma, bilgisayarın basit anlamda sizin zihninizdekini aktarıp, konuşmasını sağlanmakta.
Brunner: “Bu sadece bir başlangıç, bununla ilgili beklentilerin gerçekten de sonu yok.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder